Examedin® to pierwszy na polskim rynku, tak nowoczesny system do monitorowania stężenia glukozy we krwi. Glukometr dedykowany jest diabetykom z I i II typem cukrzycy. Z początkiem marca System wprowadzony został do sprzedaży.

Według statystyk w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln obywateli. To właśnie dla nich stworzony został innowacyjny glukometr - Examedin, który jako jedyny na rynku posiada możliwość dodatkowego oznaczania:
  • Temperatury otoczenia podczas wykonywania pomiaru
  • Zażycia leków, które mogą interferować na wynik
  • Wysiłku fizycznego, który ma znaczny wpływ na pomiar
- Oznaczenie dodatkowych czynników jest bardzo ważne zarówno dla lekarza diabetologa, jak i samego pacjenta. Dzięki tym oznaczeniom możemy uniknąć interferencji z różnymi substancjami, ale przede wszystkim wyeliminować możliwość błędnych wyników – tłumaczy Tomasz Wilanowski, szef działu diabetologii w Aflofarm. - Dodatkowe funkcje dają więc pewność precyzyjnego pomiaru i wiarygodnego wyniku, co pozwala specjaliście dobrać optymalną terapię dla swojego pacjenta. To ogromna przewaga techniczna nad urządzeniami dostępnymi w Polsce – dodaje.

Examedin jest urządzeniem intuicyjnym w obsłudze, dostosowanym do użytkowników w każdym wieku. Poza możliwością oznaczania dodatkowych funkcji, glukometr charakteryzuje się krótkim czasem pomiaru (5 sekund), szerokim zakresem hematokrytu oraz poborem małej próbki krwi. W tym ostatnim pomaga specjalny nakłuwacz Examedin® SAFE z nasadką AST, umożliwiającą szybkie i komfortowe pobranie próbki z opuszka palca oraz Alternatywnych Miejsc Nakłucia.

W ramach nowej marki Examedin powstały dwa systemy do monitorowania stężenia glukozy we krwi wraz z bezpłatną aplikacją webową na PC, smartphone oraz tablet. System podstawowy Examedin® Fast pozwala na stworzenie bazy wyników i raportów oraz ich transfer z glukometru na komputer poprzez kabel USB. Bardziej zaawansowana wersja, Examedin® FAST PRO, łączy się bezprzewodowo z aplikacją mobilną, co pozwala na bieżące przesyłanie i zapisywanie wyników, tworzących dzienniczek samokontroli dostępny w telefonie.

Wprowadzeniu glukometru na rynek towarzyszyła premiera filmu instruktażowego pt. „Pomiar glikemii, krok po kroku”, który ma za zadanie edukować pacjentów i ich rodziny w zakresie prawidłowego wykonania pomiaru stężenia glukozy we krwi. Patronat nad projektem objęło SED – Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, a nadzór merytoryczny nad filmem objęła Prezes Stowarzyszenia Beata Stepanow.

Examedin® FAST i Examedin® FAST PRO to glukometry produkowane w standardzie GMP (gwarancja zgodności warunków wytwarzania z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania) oraz posiadające certyfikat TUV (międzynarodowy certyfikat gwarancji bezpieczeństwa i wysokiej jakości) i certyfikat EN ISO 15197:2015, który zapewnia normy dokładności pomiaru dla systemów monitorowania stężenia glukozy we krwi. Systemy spełniają więc wszelkie najnowsze wymogi zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Komisji Europejskiej.

Glukometry Examedin oraz dedykowane im testy paskowe wydawane są chorym na cukrzycę przez personel medyczny. Można je kupić w aptekach lub na stronie internetowej www.examedin.com. Testy paskowe do glukometru wydawane są na receptę, jednak kupując je przez stronę producenta, nie ma konieczności jej posiadania.