Aflofarm rozszerzył portfolio produktowe o Actimodan – jedyny na rynku polskim zarejestrowany lek zawierający substancję czynną modafinil, wskazany w narkolepsji. Lek od października można zamówić poprzez portal Apteline.pl i odebrać w jednej z 1800 aptek w całej Polsce.

Lek Actimodan wskazany jest w leczeniu u dorosłych nadmiernej senności (trudności w utrzymaniu stanu czuwania i zwiększonego ryzyka zaśnięcia w nieodpowiednich sytuacjach) związanej z narkolepsją występującej z katapleksją (utrata napięcia mięśniowego) lub bez katapleksji.

Actimodan (Rx) zawiera substancję czynną modafinil. Modafinil może być zażywany przez dorosłych pacjentów z narkolepsją, w celu utrzymania stanu czuwania. Zażywanie modafinilu może przynieść poprawę w narkolepsji i zmniejszyć prawdopodobieństwo napadów snu. Actimodan – to aktualnie jedyna zarejestrowana i dostępna w Polsce marka modafinilu.

Actimodan dostępny jest w opakowaniu zawierającym 30 lub 100 tabletek. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy, że lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Zazwyczaj stosowana dawka leku to 200 mg na dobę. Dawkę tę można zażywać raz dziennie lub w dwóch dawkach podzielonych (100 mg rano i 100 mg w południe). Dzięki linii podziału tabletki można podzielić na dwie równe dawki. U pacjentów z niewystarczającą reakcją na dawkę początkową 200 mg modafinilu można stosować dawki do 400 mg w jednej lub dwóch dawkach podzielonych.

Więcej o leku tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z sympozjum naukowego: NADMIERNA SENNOŚĆ - WYZWANIA W PRAKTYCE KLINICZNEJ. MODAFINIL, NOWA OPCJA TERAPEUTYCZNA, które odbyło się 21 września 2021 roku, a poświęcone było problemowi nadmiernej senności. Link do konferencji znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.termedia.pl/Konferencje-webinar-239629-6183d737d9ba0a26815dc0bc5e8fef71 

W sympozjum udział wzięli członkowie i zarząd Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, personel ośrodków medycyny snu i pracownicy badań snu, w przestrzeni wirtualnej dołączyło około 400 lekarzy.
Podczas spotkania poruszano następujące zagadnienia:
Narkolepsja - jak rozpoznać i skutecznie leczyć?
dr hab. n. med. Marcin Żarowski, Katedra i Klinika Neurologii Wieku Rozwojowego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Nadmierna senność w zaburzeniach psychicznych - metody oceny i leczenia
dr Daria Smułek, dr Wacław Dyrda, III Klinika Psychiatryczna i Ośrodek Medycyny Snu, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Dlaczego Modafinil?
prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak, III Klinika Psychiatryczna i Ośrodek Medycyny Snu, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Nadmierna senność w obturacyjnym bezdechu sennym
dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

Wybrane kluczowe elementy współczesnej diagnostyki i terapii obturacyjnego bezdechu sennego
dr hab. n. med. Szczepan Cofta, Katedra i Klinika Pulmonologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Wszystkie wystąpienia możecie obejrzeć Państwo klikając w link.