Pierwsze półrocze 2021 r. było dla firm farmaceutycznych czasem wytężonej pracy, aby jak najlepiej odpowiadać na zapotrzebowanie lekowe. Aflofarm Farmacja Polska sp. z o. o. aktywnie rozwijał swoje portfolio wprowadzając na rynek kolejne produkty. Jakie nowości pojawiły się w perspektywie ostatnich sześciu miesięcy? Na rozwój których linii produktowych stawia firma? 

W pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. Aflofarm Farmacja Polska wprowadził na rynek kolejne nowe produkty, wśród których znalazły się leki bez recepty, suplementy diety i kosmetyki. W zakresie leków OTC są to: Diohespan max, proszek doustny; Steper pro, aerozol na skórę; Inventum max, tabletki do rozgryzania i żucia; Dezaftan med, w postaci tabletek do ssania oraz w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej; ponadto Asecurin IB (suplement diety) oraz Panthen plus, pianka w sprayu (kosmetyk).

Pierwsze półrocze 2021 r. było dla nas czasem wytężonej pracy w trudnych warunkach pandemii. W naszych działaniach skupialiśmy się na jakości i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań terapeutycznych. Wzbogaciliśmy nasze portfolio produktowe m.in. o kolejne leki OTC, których zadaniem jest podnoszenie jakości życia Pacjentów. Produkty te, wskazane są do bezpiecznego leczenia objawów schorzeń, możliwych do samodzielnej diagnozy przez Pacjenta, przy wsparciu farmaceuty - mówi Hanna Wahl, dyrektor ds. rozwoju, członek Zarządu Aflofarm Farmacja Polska.

Diohespan max, proszek doustny

Jedną z najważniejszych dla firmy marką OTC jest lek Diohespan max w postaci tabletek. Na początku 2021 r. na rynek wprowadzony został Diohespan max w postaci proszku doustnego, zawierający (podobnie jak tabletki) maksymalną dawkę diosminy, dostępną bez recepty – 1000 mg w jednej saszetce. Lek ten stanowi uzupełnienie linii produktowej Diohespan.Diohespan max proszek doustny w saszetkach to pierwszy i jedyny w Polsce lek z diosminą 1000 mg w takiej postaci[1], dostępny bez recepty. Cechuje go bardzo prosty sposób dawkowania: należy wysypać proszek bezpośrednio na język i połknąć. W razie potrzeby można popić go wodą lub zawiesić w małej ilości wody i wypić. Może być stosowany m.in. przez osoby, mające problem z połykaniem tabletek. Proszek ma pomarańczowo-wiśniowy zapach i przyjemny smak. Lek wskazany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych: bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, obrzęki nóg, a także poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych tzw. pajączki naczyniowe. Diohespan max w postaci proszku doustnego jest również wskazany w przypadku objawowego leczenia żylaków odbytu (hemoroidów).

Lek Diohespan max, w postaci tabletek oraz saszetek wykazuje działanie ochronne oraz zwiększa napięcie naczyń żylnych. Działa również na mikrokrążenie, zmniejszając przepuszczalność włośniczek oraz zwiększając ich opór.

Steper pro, aerozol na skórę – nowa postać leku

Kolejnym produktem wprowadzonym na rynek w ostatnim czasie, jest produkt leczniczy Steper pro w postaci aerozolu na skórę. Produkt ten uzupełnił istniejącą markę, złożoną z produktów: Steper aerozol (kosmetyk) , Steper lakier (kosmetyk), Steper pro krem (lek OTC).

Nowość – Steper pro, aerozol na skórę jest lekiem OTC, zawierającym bifonazol, który jest wskazany do stosowania w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, jak np. grzybica dłoni i stóp, grzybica tułowia, grzybica fałdów skórnych, łupież pstry, kandydozy powierzchowne wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśnie i inne gatunki grzybów. Wskazany jest również w miejscowym leczeniu łupieżu rumieniowatego. 1 ml roztworu zawiera się 10 mg bifonazolu.

Dezaftan med – na problemy w jamie ustnej

W 2021 r. Aflofarm Farmacja Polska wprowadził na rynek również dwie postaci leku OTC Dezaftan med: aerozol do stosowania w jamie ustnej oraz Dezaftan med tabletki do ssania. W obu postaciach, to leki antyseptyczne i miejscowo znieczulające, do stosowania w: stanach zapalnych jamy ustnej, w zapaleniu dziąseł, w zakażeniach i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej (afty, pleśniawki), w tym wynikających z urazów wywołanych przez aparaty ortodontyczne i protezy dentystyczne. Leki wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz aktywność przeciwwirusową[2], a znieczulenie bolącego miejsca występuje już po pierwszej minucie od zastosowania[3].

Dezaftan med koresponduje z obecną wcześniej w portfolio produktową linią Dezaftan, w skład której wchodzą żel Dezaftan (wyrób medyczny) oraz Dezaftan Clean (kosmetyk). Pierwszy ze wskazanych produktów wytwarza na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej ochronny film, dzięki któremu zapewnia ulgę w bólu. Użycie wyrobu jest wskazane w przypadku wystąpienia aft (owrzodzeń aftowych), aftowego zapalenia jamy ustnej, pleśniawek lub drobnych urazów, w tym urazów spowodowanych przez aparaty ortodontyczne i protezy. Natomiast Dezaftan Clean jest przeznaczony do codziennej higieny i pielęgnacji jamy ustnej dla osób ze skłonnością do występowania aft.

Inventum max – maksymalna dawka syldenafilu

Inventum to istotna marka w portfolio leków OTC Aflofarm Farmacja Polska. Produktem, który wzmocnił linię produktową jest Inventum max - produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia, wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Inventum max zawiera maksymalną, dostępną bez recepty dawkę - 50 mg syldenafilu w 1 tabletce[4]. W przeprowadzonych badaniach, w których zastosowano dawkę 50 mg syldenafilu, stwierdzono poprawę erekcji u 74% pacjentów.[5].

Na uwagę zasługuje także nietypowa kampania reklamowa Inventum max, w której odchodząc od standardowego dla produktów podnoszących jakość życia seksualnego schematu reklamy, wprowadzono mówiącego konia. Szeroko zakrojone działania, obejmujące media digitalowe, telewizję, ruszyły w drugiej połowie czerwca 2021, w dalszej perspektywie planowana jest także kampania outdoorowa.

Pierwszy synbiotyk w portfolio

Do asortymentu suplementów diety Aflofarmu dołączył w ostatnich miesiącach również Asecurin IB, który stanowi połączenie probiotyków z prebiotykiem. Produkt zawiera specjalnie wybrane szczepy bakterii probiotycznych oraz drożdże, które w naturalny sposób uzupełniają mikroflorę jelitową. Suplement dzięki zastosowaniu kapsułek celulozowych jest odpory na soki żołądkowe, co sprawia, że dociera bezpośrednio do jelit – zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Panthen Plus - 20% panthenol

Wśród tegorocznych nowości Aflofarmu warto także wspomnieć o chłodzącej piance Panthen Plus, która zawiera aż 20% panthenolu. Produkt skutecznie łagodzi, nawilża i wspiera regenerację skóry po podrażnieniach wynikających z oparzeń termicznych, nadmiernego opalania czy też depilacji.

Prowitamina B5 – aktywny składnik produktu Panthen Plus, w skórze przekształca się w kwas pantotenowy, który zapewnia prawidłowy przebieg przemian metabolicznych w komórkach naskórka. Sok z liści aloesu zmniejsza nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia, tym samym zapewniając ulgę podrażnionej skórze. Zawarty w produkcie olej z rokitnika stymuluje procesy regeneracji i wzmacnia barierę ochronną. Dzięki zawartości składników nawilżających kosmetyk działa odżywczo, zapewniając skórze utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz poprawiając jej elastyczność.

Delikatna pianka umożliwia aplikację również na miejsca szczególnie wrażliwe, gdzie skóra jest najbardziej podrażniona i przesuszona, a wcieranie może powodować dyskomfort.

Rozwój portfolio Aflofarmu o nowe leki OTC, suplementy diety i kosmetyki jest potwierdzeniem naszej idei wspierania zdrowia i jakości życia, poprzez wprowadzanie skutecznych i bezpiecznych produktów, zaprojektowanych w trosce o potrzeby Pacjentów. Zadowolenie Pacjentów i Farmaceutów wspierających ich potrzeby, poprzez codzienne doradztwo i opiekę farmaceutyczną, stanowi dla nas motywację do pracy nad kolejnymi rozwiązaniami, w oparciu o doświadczenie i wiedzę naukową - dodaje Wahl.

[1] W odniesieniu do danych z Rejestru Produktów Leczniczych dostępnym na stronie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public - stan na 30.06.2021 r
[2] Na podstawie pkt 5.1 ChPL: Chlorek cetylopirydyniowy (CPC) jest związkiem powierzchniowo-czynnym należącym do czwartorzędowych soli amoniowych, działających bakteriobójczo wobec bakterii Gram-ujemnych, Gram-dodatnich oraz przeciwgrzybiczo (Candida albicans). Cynk wykazuje aktywność przeciwwirusową, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
[3] Zgodnie z pkt. 5.1 ChPL: Początek hamowania przewodnictwa w nerwach błony śluzowej jamy ustnej następuje po około 1-5 minutach.
[4] Inventum max zawiera podwójną dawkę syldenafilu w jednej tabletce (50 mg), w porównaniu do produktów leczniczych zawierających w jednej tabletce 25 mg syldenafilu.
[5] Zgodnie z punktem 5.1 ChPL: W badaniach, w których zastosowano stałą dawkę produktu leczniczego, poprawę erekcji stwierdzono u 62% pacjentów (dla dawki 25 mg), 74% (dla dawki 50 mg) oraz 82% (dla dawki 100 mg) w porównaniu do 25% pacjentów, u których zastosowano placebo