Rok 2020 był dla Aflofarm Farmacja Polska kolejnym okresem dynamicznego rozwoju. Firma wprowadziła na rynek ponad trzydzieści nowych produktów, w tym leki zarejestrowane  w kategorii OTC i Rp, wyroby medyczne, suplementy diety i kosmetyki. Zrealizowano także nowe inwestycje w obszarze rozwoju oraz magazynowania.

Rozwój i jakość produktów zawsze są dla nas priorytetem. Nieustająco dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty spełniały oczekiwania Pacjentów. Wszystkie procesy związane z wprowadzaniem produktów do obrotu prowadzone są w najwyższych standardach jakości – komentuje Jacek Furman, Prezes Zarządu Aflofarm Farmacja Polska.

Obecnie w portfolio Aflofarmu znajduje się ok. 133 leków OTC i 60 leków na receptę.

Nowe leki OTC w portfolio

Neosine – jedna z kluczowych marek firmy Aflofarm, została poszerzona o nowy, innowacyjny produkt, dostępny bez recepty - Neosine plus w postaci tabletek. Ten nowatorski produkt o oryginalnym składzie, wskazany jest do stosowania wspomagająco u osób o obniżonej odporności, w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, a także w leczeniu opryszczki warg i skóry twarzy wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Lek stosuje się w stanach zwiększonego zapotrzebowania na cynk, występującego w wyżej wymienionych wskazaniach.

Lek zawiera połączenie dwóch substancji czynnych: 500 mg inozyny pranobeks (Inosinum pranobexum) i 3,125 mg jonów cynku w postaci cynku glukonianu (Zinci gluconas). Inozyny pranobeks wykazuje działanie przeciwwirusowe i immunostymulujące, zaś cynk wykazuje aktywność przeciwwirusową oraz warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Terapia glukonianem cynku może przyczyniać się do szybszego ustąpienia objawów przeziębienia, zmniejszenia nasilenia choroby oraz deficytów psychomotorycznych indukowanych przeziębieniem oraz co ważne zmniejsza częstość występowania infekcji. Więcej na temat Neosine plus: kliknij.

Skuteczność leku oparta jest na połączeniu dwóch substancji czynnych - mówi Hanna Wahl Dyrektor ds. Działu Rozwoju, Członek Zarządu Aflofarm Farmacja Polska. Połączenie to, zastosowane wcześniej w dostępnym na receptę leku Neosine Duo, znalazło uznanie lekarzy i pacjentów. Obecnie, opisane wyżej połączenie substancji, zastosowano w produkcie Neosine plus zarejestrowanym w kategorii OTC, co umożliwia wydanie pacjentowi leku przez farmaceutę, bez konieczności przedstawienia recepty lekarza - dodaje.

Kolejną nowością wśród leków OTC jest Bravera Control - pierwszy w Polsce lek na przedwczesny wytrysk, dostępny bez recepty1. Produkt zawiera substancję czynną – lidokainę (Lidocainum). Miejscowo znieczulające działanie leku odpowiada za zmniejszenie wrażliwości prącia na dotyk i opóźnienie ejakulacji. Przedwczesny wytrysk to częsty problem zdrowotny, który występuje u około 20-30% mężczyzn pomiędzy 18 a 70 rokiem życia.2

W Aflofarmie tworzymy nowoczesne rozwiązania terapeutyczne, poprawiające jakość życia i dające pacjentom dodatkową korzyść. Bravera Control posiada wygodną dla pacjenta postać aerozolu do stosowania na skórę, która zapewnia wygodny, dyskretny, a przede wszystkim dokładny sposób aplikacji leku – tłumaczy Hanna Wahl. Wydajne opakowanie leku wystarcza do nawet 30 zastosowań 3. Więcej o Bravera Control: kliknij.

Nowością w ofercie jest również inVirum - lek w postaci tabletek stosowany w leczeniu nawrotowej opryszczki warg i twarzy oraz nawrotowej opryszczki zewnętrznych narządów płciowych, wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Hepres simplex). 1 tabletka zawiera 200 mg acyklowiru (Aciclovirum). Więcej o inVirum: kliknij.

W odpowiedzi na społeczną potrzebę związaną z pandemią wirusa SARS-CoV-2 Aflofarm wprowadził do oferty Disteryl, roztwór na skórę o działaniu dezynfekującym i antyseptycznym. Lek zawiera substancję czynną etanol w stężeniu 96% i jest wskazany do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji skóry rąk. Etanol zawarty w produkcie działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo, m.in. na koronawirusy typu beta takie jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. W trosce o bezpieczeństwo personelu medycznego cała pierwsza partia produktu leczniczego została przekazana w postaci darowizny do 13 (z 16 istniejących) szpitali koordynacyjnych w całej Polsce, do Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka w Łodzi, a także do Pabianickiego Centrum Medycznego. W sumie firma przekazała ponad 30 000 opakowań leku Disteryl.

Zmiany nastąpiły także w jednym z flagowych brandów Aflofarm - Desmoxanie. Do tej pory lek dostępny był w aptekach w postaci kapsułek twardych. Od sierpnia produkt można kupić także w postaci łatwych do połknięcia tabletek. Desmoxan to lek wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Desmoxan jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Desmoxan tabletki, tak jak kapsułki, zawierają substancję czynną – cytyzynę (Cytisinum). Jedno opakowanie produktu (100 tabletek) wystarcza na pełną, 25-dniową terapię. Każda tabletka zawiera 1,5 mg cytyzyny. Więcej o Desmoxan: kliknij

Linia DX2 do tej pory funkcjonowała wyłącznie w obszarze kosmetyków. W 2020 roku firma wprowadziła lek DX2LEK, wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Wypadanie włosów na tle androgenowym jest najczęstszą przyczyną łysienia i dotyczy około 70% mężczyzn w różnych okresach życia. Schorzenie występuje w różnym nasileniu, w większości u mężczyzn powyżej 40 roku życia 4. DX2LEK to produkt leczniczy zawierający substancję czynną – minoksydyl 20 mg/1 ml. Minoksydyl stosowany miejscowo hamuje utratę włosów oraz pobudza wzrost nowych włosów. Płyn DX2LEK jest wskazany dla mężczyzn i kobiet od 18 roku życia. Więcej o DX2LEK: kliknij.

Nowości w segmencie Rp

Wśród nowości z segmentu Rp należy wymienić Profitadal, zawierający substancję czynną Tadalafilum, którą stosuje się w leczeniu zaburzeń erekcji. Substancja ta jest inhibitorem PDE5 (II generacji), który pozwala na leczenie zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn. Profitadal dostępny jest w 3 dawkach: 5 mg, 10 mg oraz 20 mg. Pierwsza z nich wskazana jest również w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.5 Substancja Tadalafilum rzadziej wywołuje działania niepożądane niż Sildenafilum, a w dawce 10 mg  może być stosowana przez osoby z niewydolnością wątroby.5,6,7,8 Warto zauważyć, że problemy z erekcją są bardzo powszechne, w Polsce, boryka się z nimi około 3 milionów mężczyzn.9

Wskazaniem drugiego leku - Toradiur, zawierającego diuretyk pętlowy Torasemidum - jest zapobieganie i leczenie obrzęków, a także przesięków w przebiegu niewydolności serca. Lek dostępny jest w dawkach 5 i 10 mg, tabletki są podzielne na dwie równe dawki. Dzięki swoim właściwościom lek powoduje zmniejszenie obrzęków, a w przypadku leczenia niewydolności serca - ustępowanie objawów oraz poprawę czynności mięśnia sercowego poprzez zmniejszenie obciążeń.10 Warto podkreślić, że diuretyki pętlowe należą do jednych z najsilniej działających leków z tej grupy. Toradiur posiada dodatkowe mechanizmy hipotensyjne, korzystną farmakokinetykę, wysoką tolerancję oraz klinicznie potwierdzoną skuteczność zarówno w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności serca jak i w nadciśnieniu. Toradiur to jeden z najtańszych leków z torasemidem. Korzystna cena wpływa pozytywnie na dostępność leku dla pacjentów.11

Innowacyjny glukometr

Największą nowością w zakresie wyrobów medycznych wprowadzonych przez Aflofarm w 2020 roku jest Examedin - nowoczesny system do monitorowania stężenia glukozy we krwi. Glukometr dedykowany jest diabetykom z I i II typem cukrzycy. Examedin jako pierwszy na rynku posiada możliwość dodatkowego oznaczania: temperatury otoczenia podczas wykonywania pomiaru; zażycia leków, które mogą interferować na wynik i wysiłku fizycznego, który ma znaczny wpływ na pomiar.

Oznaczenie dodatkowych czynników jest bardzo ważne zarówno dla lekarza diabetologa, jak i samego pacjenta. Dzięki tym oznaczeniom możemy uniknąć interferencji z różnymi substancjami, ale przede wszystkim wyeliminować możliwość błędnych wyników – tłumaczy Tomasz Wilanowski, szef działu diabetologii w Aflofarm.
Dodatkowe funkcje dają pewność precyzyjnego pomiaru i wiarygodnego wyniku, co pozwala specjaliście dobrać optymalną terapię dla pacjenta. To ogromna przewaga technologiczna nad urządzeniami dotychczas dostępnymi w Polsce – dodaje. Więcej o Examedinie: kliknij.

Nowe inwestycje

W 2020 r. Aflofarm zrealizował imponującą inwestycję w obszarze magazynowania – w Pabianicach wybudowany został magazyn wysokiego składowania, który jednocześnie jest najwyższym budynkiem w mieście. Magazyn jest w pełni zautomatyzowany, pobieranie i odbieranie towaru wykonywane jest przy pomocy układnic wysokiego składowania. Magazyn wyposażony jest w innowacyjny, nadal rzadko spotykany w Polsce system zabezpieczenia pożarowego. Inertyzacja, bo o tym mowa, zmniejsza ilość tlenu w atmosferze dzięki czemu niweluje ryzyko powstania pożaru. System przeciwpożarowy otrzymał akredytację VdS (wiodąca jednostka rzeczoznawcza i certyfikująca na świecie). Specjalistyczna wentylacja wraz z klimatyzacją zapewnia pełne bezpieczeństwo składowanych produktów i materiałów. Inwestycja obejmowała również rozbudowę części przyjmującej i wydającej towary, wraz ze stosownymi rampami.

Aflofarm Farmacja Polska należy do grona polskich innowatorów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. W ramach działania 1.2 Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje, firma uzyskała dofinansowanie do Projektu pt. „Rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego w Aflofarm w celu zwiększenia aktywności B+R w obszarze opracowania nowych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i kosmetyków”. Zakupiona w wyniku realizacji Projektu infrastruktura badawcza, zwiększająca potencjał badawczo-rozwojowy istniejących laboratoriów Aflofarmu umożliwia firmie zrealizowanie szeregu prac badawczych, których celem jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacyjnych produktów farmaceutycznych. Wartość projektu: 9 973 254 zł, w tym kwota dofinansowania 2 838 430 zł.

Bibliografia
1. W odniesieniu do danych URPL na podstawie wyszukiwarki http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/stan na 28.04.2020 r.
2. Lew-Starowicz M.: Zaburzenia ejakulacji i orgazmu [W:] Lew-Starowicz Z., Violetta Skrzypulec V. (red.): Podstawy seksuologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
3. To jak wydajny jest lek, zależy od ilości doz jakie stosuje pacjent, w ramach jednej aplikacji przed stosunkiem. Zgodnie z ChPL Bravera Control, zalecana jednorazowa dawka to 3-7 naciśnięć pompki.
4. http://pozwolenia.urpl.gov.pl/files/Streszczenie_RMP_Part_VI_2_Finasteridum%20Bluefish.pdf; https://wylecz.to/choroby-skory/lysienie-androgenowe-u-mezczyzn/
5. Charakterystyka produktu leczniczego Profitadal: 2,5 mg; 5 mg; 10 mg; 20 mg.
6. Chen L., Staubli S.E., Schneider M.P., et al. Phosphodiesterase 5 inhibitors for the treatment of erectile dysfunction: a trade-off network meta-analysis. Eur Urol. 2015; 68(4):674-680.
7. Istnieją ograniczone dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
8. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z Charakterystyką Produktu Leczniczego Profitadal.
9. ZABURZENIA EREKCJI W POLSCE Raport VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn, na podstawie danych uzyskanych w grupie 351 pacjentów w wieku od 18 do 80 lat poddanych kompleksowej diagnostyce w Klinice dla Mężczyzn VEDI CLINIC w latach 2011 – 2015 oraz I kw. 2016.https://klinikadlamezczyzn.pl/raport-vedi-clinic-zaburzenia-erekcji-w-polsce/
10. Charakterystyka produktu leczniczego Toradiur 5 mg; 10 mg.
11. Opracowano na podstawie danych cen sprzedaży z bazy PEX PharmaSequence 11.2020 r. cen opakowań 30 tabletek dla dawek 5 mg i 10 mg.